19 statistikker om salongbemanning og selvstendig arbeid alle eiere bør kjenne før de ansetter enda en fagperson
Statistikk om salongbemanning blir misvisende når arbeidstakere, virksomheter og lønnsroller behandles som det samme. Bureau of Labor Statistics teller yrker. Census teller arbeidsgiveretableringer, arbeidsgivervirksomheter og virksomheter uten ansatte. En salongprogramvarebenchmark måler driftsresultater for virksomheter som er representert i plattformens datasett.
Vi har lest de opprinnelige kildene fra BLS, Census og Zenoti og hentet ut tallene som er mest nyttige for salongeiere. Artikkelen starter med en bemanningstabell som skiller kildene, og forklarer deretter hva hvert tall kan si om ansettelser, stolutleie, provisjon, lønn, kapasitet og eierinntekt.
Tilbake til Salongstatistikk
En statistikk om salongbemanning kan telle en arbeidstaker, en etablering eller en lønnsrolle
Det første spørsmålet er hva som telles. Et BLS-tall for et yrke omfatter personer som kan arbeide i salonger, barbersalonger, spaer, hoteller, varehandel eller egne virksomheter. En arbeidsgiveretablering i Census er en fysisk lokasjon med betalte ansatte. En Census-etablering uten ansatte har ingen betalte ansatte og kan representere en selvstendig, mobil eller uavhengig aktør.
Tabellen holder disse gruppene atskilt. BLS-radene er nyttige for å forstå arbeidskrafttilgang, lønn, selvstendig arbeid og ledige stillinger. Census-radene er nyttige for å forstå virksomhetene og lønnsstrukturene som ansetter eller huser fagpersoner. Tallene bør ikke summeres eller brukes om hverandre.
| Yrkes- eller virksomhetskategori | Sysselsetting | Andel selvstendige | Medianlønn | Årlige åpninger | Forventet vekst | Dekning | Begrensning |
| Barberere, frisører, hairstylister og kosmetologer, SOC 39-5010 | 651 200 jobber i 2024 | 48% frisører og kosmetologer; 76% barberere | $17,03 per time samlet | 84 200 | 5% fra 2024 til 2034 | BLS-yrke | Er ikke det samme som salongetableringer; lønnstallene utelukker betaling til selvstendige |
| Frisører, hairstylister og kosmetologer, SOC 39-5012 | 575 200 jobber i 2024 | 48% | $16,95 per time | Ikke oppgitt separat | 6% | BLS-yrke | Arbeidstakere kan være i salonger, varehandel, spaer, hoteller eller selvstendig virksomhet |
| Barberere, SOC 39-5011 | 76 000 jobber i 2024 | 76% | $18,73 per time | Ikke oppgitt separat | 4% | BLS-yrke | Et arbeidstakertall er ikke et antall barbersalonger |
| Manikyrister og pedikyrister, SOC 39-5092 | 210 100 jobber i 2024 | 28% | $16,66 per time | 24 800 | 7% | BLS-yrke | Arbeidstakere kan være i neglesalonger, frisørsalonger, spaer eller uavhengige virksomheter |
| Hudpleiespesialister, SOC 39-5094 | 97 400 jobber i 2024 | 26% | $19,98 per time | 14 500 | 7% | BLS-yrke | Omfatter arbeid i salonger, spaer og legekontorer |
| Arbeidsgiveretableringer for skjønnhetssalonger, NAICS 812112 | 84 176 etableringer; 392 901 AIES-ansatte | Ikke relevant | Ikke relevant | Ikke relevant | Ikke relevant | Census-virksomhet med ansatte | Etableringer og ansatte kommer fra ulike Census-målinger |
| Arbeidsgiveretableringer for neglesalonger, NAICS 812113 | 34 417 etableringer; 158 952 AIES-ansatte | Ikke relevant | Ikke relevant | Ikke relevant | Ikke relevant | Census-virksomhet med ansatte | Omfatter ikke den store gruppen virksomheter uten ansatte |
Den praktiske regelen er enkel: bruk BLS-data til å dimensjonere og prise arbeidsstyrken, Census-data til å beskrive strukturen i virksomheter med og uten ansatte, og lokale driftsdata til å avgjøre om én ekstra fagperson vil betale for kapasiteten de tilfører.
BLS talte 651 200 jobber innen hår og barbering i 2024
BLS talte 651 200 jobber i den kombinerte yrkesgruppen barberere, frisører, hairstylister og kosmetologer i 2024. Dette er det bredeste hovedtallet i de sentrale dataene om salongarbeidsstyrken, men det beskriver jobber som innehas av personer og ikke lokasjoner som drives av virksomheter.
Tallet omfatter selvstendige og arbeidstakere utenfor en tradisjonell salong. Det er derfor nyttig for å beskrive yrkets størrelse, men ikke for å svare på hvor mange fagpersoner som finnes i en bestemt by, hvor mange stoler en salong bør legge til eller hvor mange lønnede ansatte en konkurrent har.
Frisører, hairstylister og kosmetologer sto for 575 200 av jobbene
I den kombinerte BLS-kategorien hadde frisører, hairstylister og kosmetologer rundt 575 200 jobber i 2024. Barberere sto for ytterligere 76 000. Det er nyttig å holde kategoriene atskilt fordi andelen selvstendige, medianlønnen og den forventede veksten er forskjellig.
Hår- og kosmetologyrket omfatter også arbeid som overlapper med hud- og negletjenester. BLS viser til egne yrkesprofiler for manikyrister, pedikyrister og hudpleiespesialister. En eier bør derfor ikke anta at alle tjenester innen personlig utseende er representert i frisørtallet.
Selvstendige utgjorde 48% av hårfagfolk og 76% av barbererne
Selvstendige utgjorde 48% av frisører, hairstylister og kosmetologer i BLS-dataene om arbeidsmiljø. Andelen var 76% for barberere. Selvstendig arbeid er dermed en sentral del av bemanningen, ikke et lite unntak fra lønnsmodellen.
BLS-kategorien forteller ikke om en selvstendig fagperson leier en stol, arbeider i en separat suite, driver en mobil virksomhet eller eier en full salong. Den avgjør heller ikke den juridiske klassifiseringen av en bestemt kontrakt. Den viser at et syn på arbeidsstyrken som bare bygger på lønnede ansatte, vil overse en stor del av yrket.
Personlige tjenester sysselsatte 46% av hårfagfolk og 23% av barbererne
Personlige tjenester var den største navngitte arbeidsgiverbransjen for 46% av frisører, hairstylister og kosmetologer og 23% av barbererne. Varehandel sto for ytterligere 5% av hår- og kosmetologyrket. De øvrige arbeidstakerne var fordelt på andre kategorier, inkludert selvstendig virksomhet.
Derfor bør yrkestallet ikke beskrives som antall salongansatte. En virksomhet kan rekruttere fra det samme yrket samtidig som den konkurrerer med salonger, barbersalonger, varehandel, uavhengige suiter og eksisterende selvstendige om personens tid og kundebok.
BLS rapporterte median timelønn i mai 2024 på $16,95 for frisører, hairstylister og kosmetologer og $18,73 for barberere. I bransjen for personlige tjenester var de tilsvarende medianene $17,10 og $18,35.
En median er midtpunktet i lønnsfordelingen, ikke et anbefalt tilbud og ikke et komplett arbeidsbudsjett. En salongs faktiske kostnad kan også omfatte arbeidsgiveravgifter, ytelser, provisjoner, garanterte minstelønninger, betalt opplæring, produktbruk, rekruttering og tiden mellom avtaler.
BLS-lønnsdata inkluderer tips, men utelukker betaling til selvstendige
BLS sier at tips er inkludert i lønnsdataene for barberere, hairstylister og kosmetologer. BLS sier også at betaling til selvstendige ikke er inkludert fordi denne inntekten ikke samles inn av undersøkelsen Occupational Employment and Wage Statistics.
Denne avgrensningen hindrer en av de mest skadelige bemanningsfeilene: å bruke en medianlønn til å anslå hva en uavhengig fagperson tjener eller hva en salongeier sitter igjen med. Ansattelønn, inntekter fra stolutleie, provisjonsutbetalinger og eierinntekt er ulike regnskapsmål og må føres separat lokalt.
Hår- og barberyrkene var ventet å vokse 5% med 84 200 årlige åpninger
BLS anslår 5% sysselsettingsvekst fra 2024 til 2034 for det kombinerte hår- og barberyrket, fra 651 200 til 686 600 jobber. Det anslås rundt 84 200 åpninger per år i gjennomsnitt gjennom tiåret.
Åpningene er ikke alle nye jobber. BLS sier at mange oppstår når arbeidstakere går over til et annet yrke eller forlater arbeidsstyrken, for eksempel ved pensjonering. En salong som bruker 84 200 som rekrutteringsprognose, bør derfor skille erstatningsbehov fra antallet nye stillinger egen vekst kan bære.
Manikyrister og pedikyrister sto for 210 100 jobber og 28% selvstendige
BLS talte 210 100 jobber for manikyrister og pedikyrister i 2024. Selvstendige utgjorde 28% av yrket, mens personlige tjenester utgjorde 71% av de navngitte arbeidsgiverkategoriene. Median timelønn var $16,66 i mai 2024.
Yrket er bredere enn Census-tallet for neglesalongetableringer. Neglefagfolk kan arbeide i neglesalonger, frisørsalonger, spaer eller selvstendig. En salong som vurderer å ansette en neglefagperson, bør derfor bruke både arbeidsmarkedskontekst og egen etterspørsel etter tjenester, i stedet for å behandle 210 100 som en gruppe vanlige lønnede ansatte.
Hudpleiespesialister sto for 97 400 jobber og 26% selvstendige
BLS talte 97 400 jobber for hudpleiespesialister i 2024. Selvstendige utgjorde 26% av yrket, mens personlige tjenester utgjorde 54%. Legekontorer utgjorde 8%, noe som viser hvorfor yrket ikke bør behandles som et rent mål på salongbemanning.
Median timelønn i mai 2024 var $19,98. Hudpleiespesialister kan arbeide i salonger, skjønnhets- og helsespaer, legekontorer og uavhengige virksomheter. Bemanningsmodellen og regulatoriske krav må derfor kontrolleres før yrket sammenlignes med hår- eller neglefagfolk.
Negle- og hudpleieyrkene var ventet å vokse 7%
BLS anslår 7% vekst fra 2024 til 2034 for både manikyrister og pedikyrister og hudpleiespesialister. Det anslås rundt 24 800 årlige åpninger for manikyrister og pedikyrister og rundt 14 500 for hudpleiespesialister.
Åpningene omfatter både erstatningsbehov og utvidelse. For en salong er det nyttige spørsmålet ikke bare om yrket vokser. Det er om lokal etterspørsel, tjenestelengde, tilgang på fagpersoner og salongens kompensasjonsmodell støtter en ekstra rolle med akseptabelt dekningsbidrag.
Census talte 84 176 skjønnhetssalonger og 34 417 neglesalonger med ansatte
Census County Business Patterns talte 84 176 arbeidsgiveretableringer i skjønnhetssalonger, NAICS 812112, og 34 417 arbeidsgiveretableringer i neglesalonger, NAICS 812113, i 2023. Dette er lokasjonstall for virksomheter med betalte ansatte, ikke tall på alle fagpersoner som arbeider i kategorien.
Den tilhørende Census Nonemployer Statistics-tellingen var langt større: 838 264 skjønnhetssalongetableringer uten ansatte og 295 977 neglesalongetableringer uten ansatte. En etablering uten ansatte har ingen betalte ansatte etter Census-definisjonen, og kan derfor være en soloaktør eller uavhengig virksomhet som ikke vises i et lønnstall for arbeidsgivere.
Arbeidsgiversalonger for skjønnhet rapporterte 392 901 AIES-ansatte og $11,9 milliarder i lønn
AIES 2023 anslo 392 901 ansatte og $11,918590 milliarder i årlig lønn for arbeidsgivervirksomheter i NAICS 812112 skjønnhetssalonger. County Business Patterns rapporterte 391 064 ansatte og $12,403477 milliarder i årlig lønn for samme NAICS-kategori med sin egen måling av arbeidsgiveretableringer.
De små forskjellene minner oss om å navngi datasettet ved siden av tallet. Dette er ikke to motstridende bemanningstall. Det er målinger fra ulike Census-programmer med ulike utforminger, referansebegreper og rapporteringsenheter. Ingen av tallene omfatter hele gruppen fagpersoner uten ansatte.
Arbeidsgiversalonger for negler rapporterte 158 952 AIES-ansatte og $3,8 milliarder i lønn
AIES 2023 anslo 158 952 ansatte og $3,845756 milliarder i årlig lønn for arbeidsgivervirksomheter i NAICS 812113 neglesalonger. CBP rapporterte 148 059 ansatte og $3,912509 milliarder i årlig lønn for arbeidsgiveretableringer i neglesalonger.
For bemanningsanalyse er det ikke avgjørende hvilket Census-program som gir det største antallet ansatte. Det avgjørende er at begge arbeidsgivermålene bare beskriver virksomheter med betalte ansatte, mens mange neglefagfolk arbeider i en virksomhet uten ansatte eller gjennom en uavhengig ordning.
De fleste salongetableringer med ansatte hadde færre enn fem ansatte
CBPs fordeling etter sysselsettingsstørrelse viser at 68,7% av arbeidsgiveretableringene i skjønnhetssalonger hadde færre enn fem ansatte i 2023. Andelen var 65,6% for neglesalonger og 75,5% for barbersalonger.
Fordelingen gjør et nasjonalt lønns- eller bemanningsgjennomsnitt vanskelig å bruke på en bestemt lokasjon. En liten eiersalong, en salong med flere fagfolk og en kjedelokasjon kan alle ligge i samme bransjekode, men ha svært ulike lønnsforpliktelser, timekapasitet og ledelsesbehov.
Zenotis salongbenchmark for 2026 rapporterer median bemanningsutnyttelse på 49% for full-service-salonger og 47% for spesialiserte salonger. Zenoti beskriver full-service-salonger som virksomheter med høyere inntekter og flere tjenester, og spesialiserte salonger som mer fokuserte konsepter som bryns- og vippesalonger, blowoutbarer og andre virksomheter med et avgrenset tjenestetilbud.
Zenotis definisjon av målet beregner utnyttelse som (servicetimer + restitusjonstimer + betalte blokktimer) / planlagte timer. Det er ikke automatisk det samme som utførte servicetimer delt på tilgjengelige fagpersonstimer. En salong bør ta vare på definisjonen før egne bemanningsdata sammenlignes med benchmarken.
Zenotis utnyttelse blant de beste var 76% for full-service og 79% for spesialiserte salonger
Utnyttelsen ved 90. persentil var 76% for full-service-salonger og 79% for spesialiserte salonger. Ved 75. persentil var tallene 63% og 65%. Dette er plattformbenchmarker etter persentil, ikke et universelt bemanningsmål for alle salonger.
Forskjellen mellom medianen og 90. persentil er nyttig for å diagnostisere driften, men viser ikke om forskjellen skyldes etterspørsel, vaktplan, tjenestemiks, avbestillinger, restitusjonstid eller målevalg. En ansettelsesbeslutning bør bruke lokal utnyttelse av gjennomførte avtaler og inntekt per tilgjengelig fagtime sammen med Zenoti-sammenligningen.
Zenotis benchmark rapporterer medianinntekt per lokasjon på $2,1 millioner for full-service-salonger og $596 000 for spesialiserte salonger. Verdiene ved 90. persentil var $5,3 millioner og $1,33 millioner. Den samme benchmarken rapporterer median gjennomsnittskvittering på henholdsvis $114 og $77.
Disse verdiene beskriver lokasjoner i benchmarken og er ikke en lønnspott eller et trygt beløp å bruke på bemanning. Inntekt per lokasjon kan omfatte ulik tjenestemiks, detaljhandel, priser og faglige ordninger. Bruk tallet som kontekst, og beregn deretter lokal inntekt per gjennomført time, arbeidskostnad per gjennomført time og dekningsbidrag.
En bemanningsbeslutning krever at arbeidskostnad, kapasitet og eierinntekt måles separat
De offentlige kildene kan fortelle en eier hvor store yrkene er, hvor vanlig selvstendig arbeid er, hvordan ansattelønn ser ut, hvor mange åpninger som er ventet og hvordan salongbenchmarker varierer mellom segmenter. De kan ikke fortelle om én bestemt fagperson vil være lønnsom på én bestemt lokasjon.
Det lokale dashbordet bør holde følgende mål separate:
| Beslutning | Lokal måling | Hva svarer den på? |
| Ansette en medarbeider | Samlet arbeidskostnad for ansatte / fullførte servicetimer | Hva kostet hver levert servicetime etter lønn, arbeidsgiveravgifter, ytelser, provisjoner og betalt tid uten kundeservice? |
| Legge til en stol eller et rom | Fullførte servicetimer / tilgjengelige fagpersonstimer | Hvor mye salgbar kapasitet blir faktisk levert? |
| Beholde eller endre en uavhengig ordning | Salongavgifter, leie, provisjon og tjenesteinntekt per fagperson | Hvilken inntekt tilhører salongen, hva betales ut og hvilke plikter ligger hos fagpersonen? |
| Utvide åpningstidene | Utnyttelse av gjennomførte avtaler og inntekt per tilgjengelig time etter del av dagen | Vil ekstra timer sannsynligvis skape gjennomført og lønnsom etterspørsel? |
| Beregne eierinntekt | Salonginntekt minus kostnadene som er ført i salongens regnskapsmodell | Hva er igjen etter personale, produkter, lokaler, programvare, markedsføring og andre driftskostnader? |
Den sikreste konklusjonen er at bemanningsstatistikk er inndata, ikke svar. BLS-lønn er ikke inntekt for selvstendige, Census-ansatte er ikke alle fagpersoner, Zenoti-utnyttelse er ikke automatisk utnyttelse av gjennomførte avtaler, og salonginntekt er ikke eierens overskudd. Den neste ansettelsesbeslutningen bør tas ut fra en sammenlignbar lokal nevner og en tydelig dokumentert kompensasjonsmodell.
Kilder
| Opprinnelig kilde | Hva den bidrar med |
| BLS: Barbers, hairstylists, and cosmetologists | Sysselsetting, andeler selvstendige, arbeidstider, lønn, tips, forventet vekst, årlige åpninger og at betaling til selvstendige er utelatt fra lønnsdata. |
| BLS: Manicurists and pedicurists | Sysselsetting i negleyrker, andel selvstendige, lønn, forventet vekst og åpninger. |
| BLS: Skincare specialists | Sysselsetting for hudpleiespesialister, andel selvstendige, lønn, forventet vekst, åpninger og dekning utenfor salonger. |
| Census County Business Patterns 2023 | Antall arbeidsgiveretableringer, ansatte, årlig lønn og fordeling etter sysselsettingsstørrelse. |
| Census 2023 Annual Integrated Economic Survey tables | Estimater for ansatte og lønn i arbeidsgivervirksomheter innen skjønnhetssalonger og neglesalonger. |
| Census 2023 Nonemployer Statistics | Antall etableringer uten ansatte og definisjonen av virksomheter uten betalte ansatte. |
| Census beauty salon profile | Bransjedefinisjon for NAICS 812112 og profil for arbeidsgiveretableringer. |
| Census nail salon profile | Bransjedefinisjon for NAICS 812113 og profil for arbeidsgiveretableringer. |
| Zenoti 2026 Beauty and Wellness Benchmark Report - Salon Edition | Definisjoner av full-service- og spesialiserte segmenter, inntekt per lokasjon, gjennomsnittskvittering og benchmarker for bemanningsutnyttelse. |
| Zenoti Salon Trends 2026 | Kontekst for 2025-benchmarker for full-service- og spesialiserte salonger. |
| Zenoti metric definitions | Formel for bemanningsutnyttelse og nevneren med planlagte timer. |