18 statistieken over personeel en arbeid in spa's die elke eigenaar moet kennen voordat een nieuwe behandelaar wordt aangenomen
We lazen de Big Five-publicatie 2026 van de International Spa Association, de pagina's van de Occupational Outlook Handbook van het Amerikaanse Bureau of Labor Statistics over massagetherapeuten en huidverzorgingsspecialisten, BLS-gegevens over persoonlijke verzorging en werkgelegenheid en de County Business Patterns-gegevens van het U.S. Census Bureau. Het doel was de cijfers te verzamelen die een spa-eigenaar helpen het arbeidsaanbod, de lonen, de druk op werving en de behandelcapaciteit te begrijpen.
De bronnen meten verschillende dingen. ISPA biedt een specifieke werkgelegenheidsbasis voor de spabranche. BLS geeft werkgelegenheid, lonen en verwachte vacatures per beroep, maar die beroepen omvatten ook werknemers buiten spa's. Census telt werkgeversvestigingen en loonbetalingen in een aangrenzende brancheclassificatie voor persoonlijke verzorging. QCEW meet gedekte werkgelegenheid op de loonlijst en sluit sommige werkvormen uit, waaronder zelfstandige niet-agrarische werknemers. Elke statistiek hieronder houdt die grens zichtbaar.
Terug naar Spastatistieken
De cijfers in één oogopslag
| Rol of maatstaf | Werkgelegenheid of banen | Loon | Vacatures | Geografie | Bronuniversum | Periode | Betekenis voor behandelcapaciteit |
| Totale werkgelegenheid in de spabranche | 376.900 | Niet gerapporteerd | Niet gerapporteerd | Verenigde Staten | Totale werkgelegenheid in spa's volgens ISPA | Januari 2026 | Alleen schaal van de branche, geen noemer voor behandelaars |
| Massagetherapeuten | 168.000 banen | 57.950 dollar mediaan per jaar; 27,86 dollar per uur | 24.700 per jaar verwacht | Verenigde Staten | BLS SOC 31-9011, alle branches | 2024; 2024-34 | Context voor arbeidsaanbod, niet alleen spa's |
| Zelfstandige massagetherapeuten | 42% van de banen | Niet vergelijkbaar met loon van werknemers | Niet van toepassing | Verenigde Staten | Verdeling van werkgevers in het beroep volgens BLS | 2024 | Wijst op een capaciteitsmodel zonder werknemers |
| Massagetherapeuten in accommodatie | 6% van de banen | 45.280 dollar mediaan per jaar in de branche | Niet gerapporteerd | Verenigde Staten | Verdeling van werkgevers in het beroep volgens BLS | 2024 | Hotel- en resortcontext, geen telling van hotelspapersoneel |
| Huidverzorgingsspecialisten | 97.400 banen | 41.560 dollar mediaan per jaar; 19,98 dollar per uur | 14.500 per jaar verwacht | Verenigde Staten | BLS SOC 39-5094, alle branches | 2024; 2024-34 | Arbeidscontext voor esthetiek en gezichts- of lichaamsbehandelingen |
| Zelfstandige huidverzorgingsspecialisten | 26% van de banen | Niet vergelijkbaar met loon van werknemers | Niet van toepassing | Verenigde Staten | Verdeling van werkgevers in het beroep volgens BLS | 2024 | Wijst op een capaciteitsmodel zonder werknemers |
| Huidverzorgingsspecialisten in accommodatie | 2% van de banen | 18,88 dollar per uur als mediaan in de branche | Niet gerapporteerd | Verenigde Staten | Verdeling van werkgevers in het beroep volgens BLS | 2024 | Hotel- en resortcontext |
| Beroepen in persoonlijke verzorging en dienstverlening | Brede beroepsgroep | 35.110 dollar mediaan per jaar | 772.400 per jaar verwacht | Verenigde Staten | Brede BLS-groep, niet specifiek voor spa's | Mei 2024; 2024-34 | Alleen aangrenzende arbeidsmarktcontext |
| NAICS 812199, overige persoonlijke verzorgingsdiensten | 31.863 werkgeversvestigingen | 5,647 miljard dollar jaarlijkse loonbetalingen | Geen maatstaf voor vacatures | Verenigde Staten | Werkgeversvestigingen van Census CBP | 2023 | Aangrenzende bedrijfscategorie, niet alle spa-activiteiten |
| Door QCEW gedekte werkgelegenheid | Afhankelijk van de branche | Totale looncompensatie | Hier niet specifiek voor spa's | Verenigde Staten | Werkgevers gedekt door UI en UCFE volgens BLS | 2024 | Looncontext, sluit zelfstandige niet-agrarische werknemers uit |
ISPA rapporteerde in januari 2026 376.900 totale banen in de spabranche
De Big Five-publicatie 2026 van ISPA meldt dat de totale werkgelegenheid in de spabranche in januari 2026 376.900 bereikte, een stijging van 0,2%. In dezelfde publicatie staat dat de fulltime werkgelegenheid stabiel bleef, parttime functies licht groeiden en contractfuncties afnamen. Dit is de meest directe actuele nationale basis in de onderzochte bronnen, omdat de publicatie expliciet over de spabranche gaat en niet over een aangrenzend beroep.
Het werkgelegenheidscijfer staat naast een Amerikaanse spabranche van 23,5 miljard dollar in 2025, 191 miljoen spabezoeken, 22.060 locaties en 123,10 dollar omzet per spabezoek. Voor een eigenaar is de nuttige lezing dat werkgelegenheid deel uitmaakt van een groot operationeel systeem: beschikbaar personeel bepaalt hoeveel van die bezoeken kunnen worden gepland, uitgevoerd en herhaald. Het cijfer is een schaalindicator, geen personeelsplan.
Het totale werkgelegenheidscijfer van ISPA is geen telling van behandelaars
De ISPA-publicatie noemt het cijfer totale werkgelegenheid. Ze geeft geen verdeling naar functie waaruit blijkt hoeveel mensen massagetherapeut, huidverzorgingsspecialist, receptionist, manager of andere spamedewerker zijn. Ook geeft ze niet de noemer van behandelaars die nodig is om het cijfer om te zetten in behandeluren.
Dat onderscheid is belangrijk. Een artikel dat op bronnen is gebaseerd kan zeggen dat de Amerikaanse spabranche in januari 2026 376.900 totale banen rapporteerde. Het mag dat niet herschrijven als 376.900 behandelaars, spa-omzet delen door dit getal om omzet per behandelaar te berekenen of het gebruiken om te schatten hoeveel behandelkamers kunnen worden bemand. Voor die berekeningen zijn een rolverdeling en een definitie van banen, personen of voltijdequivalenten nodig.
De Occupational Outlook Handbook van BLS definieert massagetherapeuten als SOC 31-9011 en rapporteert 168.000 banen in 2024. Het mediane jaarloon van het beroep was in mei 2024 57.950 dollar, wat op de BLS-pagina overeenkomt met 27,86 dollar per uur.
Dit is een nuttige benchmark voor een spa die massagetherapeuten aanneemt, maar het is geen spa-specifiek cijfer. BLS omvat massagetherapeuten in persoonlijke verzorging, zorgpraktijken, chiropractiepraktijken, accommodatie en andere omgevingen. Het loon is een beroepsbenchmark, geen belofte van wat een specifieke spa moet betalen, en mag niet worden gezien als het netto-inkomen van zelfstandigen of werknemers die op commissie werken.
De werkgelegenheid van massagetherapeuten zal naar verwachting tot 2034 met 15% groeien
BLS voorspelt van 2024 tot 2034 een groei van 15% in de werkgelegenheid van massagetherapeuten. Het verwacht gemiddeld ongeveer 24.700 vacatures per jaar, waarbij de werkgelegenheid in 2034 193.900 banen bereikt. De verwachte numerieke toename is 25.900 banen.
Het vacaturecijfer is geen telling van functies die vandaag bij spa's openstaan. Het staat voor de verwachte jaarlijkse behoefte door groei en vervanging binnen het hele beroep. Voor een spa-eigenaar is het beter dit te lezen als bewijs van aanhoudende vraag op de arbeidsmarkt: werving, retentie, flexibele roosters en opleiding bepalen mede of een spa de vraag naar afspraken kan omzetten in geleverde diensten.
Ongeveer 42% van de massagetherapeuten was zelfstandig
BLS meldt dat zelfstandigen in 2024 42% van de werkgelegenheid van massagetherapeuten vormden. Van de grootste werkgeversbranches werkte 30% in persoonlijke verzorging, 10% in praktijken van andere zorgprofessionals, 6% in chiropractiepraktijken en 6% in accommodatie.
Die mix verandert waar een spa mee concurreert. Een spa werft niet uit een arbeidsmarkt die alleen uit gewone fulltime werknemers bestaat. Veel massagetherapeuten kunnen een functie vergelijken met zelfstandig werk, kamerverhuur, contractwerk, werk in de zorg of een combinatie van werkomgevingen. Een wervingsplan moet de relatie daarom duidelijk vastleggen: werknemer, contractant, werknemer op commissie of zelfstandig behandelaar, met rooster, betaalformule, toegang tot de kamer en eigendom van klanten gedefinieerd.
BLS rapporteert 97.400 banen voor huidverzorgingsspecialisten in 2024 en een mediaan jaarloon van 41.560 dollar in mei 2024, of 19,98 dollar per uur op de BLS-pagina. Het beroep omvat schoonheidsspecialisten die gezichtsbehandelingen, lichaamsbehandelingen, peelings, scrubs, ontharing en adviezen over huidverzorgingsproducten geven.
Het beroep is relevant voor spa's omdat het werk overlapt met veel behandelmenu's. Het blijft wel een benchmark voor het hele beroep, geen telling van spa-esthetici. Een spa die dit cijfer gebruikt moet het omschrijven als de nationale BLS-benchmark voor huidverzorgingsspecialisten en het daarna combineren met eigen lokale gegevens over loon, commissie, vergunningen en benutting.
De werkgelegenheid van huidverzorgingsspecialisten groeit naar verwachting met 7% met 14.500 vacatures per jaar
BLS voorspelt van 2024 tot 2034 een groei van 7% in de werkgelegenheid van huidverzorgingsspecialisten. Het voorspelt ongeveer 14.500 vacatures per jaar, terwijl de werkgelegenheid met 6.600 banen toeneemt tot 103.900 in 2034.
Net als bij massagetherapeuten zijn jaarlijkse vacatures niet hetzelfde als onvervulde functies bij spa's. Ze beschrijven de verwachte instroom- en vervangingsbehoefte binnen het hele beroep. De praktische vraag voor een eigenaar is of de spa genoeg voorspelbare uren, geschikte behandelruimte, opleiding en verdienpotentieel kan bieden om een specialist aan te trekken die andere werkmodellen tot zijn beschikking heeft.
Personeel voor huidverzorging is verdeeld over persoonlijke verzorging en zelfstandigheid
BLS meldt dat 54% van de huidverzorgingsspecialisten in 2024 in persoonlijke verzorging werkte en dat 26% zelfstandig was. Andere grote werkgeverscategorieën waren artsenpraktijken met 8%, winkels voor gezondheids- en persoonlijke verzorgingsproducten met 3% en accommodatie met 2%. De twee grootste categorieën zijn samen goed voor ongeveer 80% van de banen in het beroep.
Voor een spa is het belangrijke punt niet dat één categorie de juiste is. Het is dat huidverzorgingsarbeid verdeeld is over werkmodellen en omgevingen. Een spa kan de personeelsprognose verbeteren door te volgen welke functies werknemers zijn en welke zelfstandig of op contractbasis werken, hoeveel uren elke persoon toezegt en hoeveel van die uren daadwerkelijk beschikbaar zijn voor behandelingen.
Accommodatie is slechts 6% van de banen van massagetherapeuten en 2% van de banen van huidverzorgingsspecialisten
BLS plaatst 6% van de banen van massagetherapeuten en 2% van de banen van huidverzorgingsspecialisten in accommodatie. Dit geeft hotel- en resortspa's nuttige nationale context, maar het is geen telling van hotelspawerknemers. Accommodatie is een brede branchecategorie en de beroepsverdeling van BLS identificeert niet de spa-activiteiten van een bepaalde locatie.
De kleine aandelen laten ook zien waarom hotelspapersoneel niet kan worden gepland op basis van het hele beroep. Een resort kan concurreren om dezelfde bevoegde of ervaren werknemers als bedrijven in persoonlijke verzorging, zorgomgevingen en zelfstandige behandelaars. Het heeft eigen gegevens nodig over seizoensvraag, behandeluren, gesplitste diensten, huisvesting of woon-werkverkeer en het aandeel van het rooster dat voor hotelgasten is gereserveerd.
De brede groep persoonlijke verzorging en dienstverlening telt 772.400 vacatures per jaar
BLS rapporteert ongeveer 772.400 verwachte vacatures per jaar voor de brede groep beroepen in persoonlijke verzorging en dienstverlening. Het mediane jaarloon van de groep was 35.110 dollar in mei 2024, tegenover 49.500 dollar voor alle beroepen. BLS beschrijft de groep als beroepen in schoonheid, fitness en andere diensten die mensen helpen met persoonlijke behoeften.
Dit is context van de aangrenzende arbeidsmarkt, geen statistiek over open spafuncties. De groep omvat veel beroepen die niets met het uitvoeren van spabehandelingen te maken hebben. Het kan verklaren waarom een spa werft in een concurrerende dienstenmarkt, maar een gepubliceerd artikel mag 772.400 nooit presenteren als het aantal banen of vacatures in spa's.
Census telde in 2023 31.863 werkgeversvestigingen in NAICS 812199
De County Business Patterns-tabel 2023 van het Census Bureau vermeldt 31.863 werkgeversvestigingen en 5,647 miljard dollar jaarlijkse loonbetalingen voor NAICS 812199, Other Personal Care Services. De tabel telt vestigingen met betaalde werknemers en rapporteert de loonbetalingen in duizenden dollars, wat voor de nationale rij neerkomt op 5,647 miljard dollar.
Dit is een maatstaf voor vestigingen en loonbetalingen, geen maatstaf voor brancheomzet en geen telling van alle spawerknemers. Het is ook een ander universum dan dat van ISPA. Gebruik het om de omvang van een aangrenzende werkgeverscategorie te beschrijven en behoud de woorden werkgeversvestigingen, jaarlijkse loonbetalingen, NAICS 812199 en 2023 in de zin, zodat lezers precies kunnen zien wat wordt geteld.
NAICS 812199 omvat dagspa's maar sluit enkele kernactiviteiten van spa's uit
Census noemt dagspa's als voorbeeld binnen NAICS 812199, maar de categorie omvat ook bedrijven zoals ontharings- en elektrolysesalons, sauna's, stoombaden, zonnebankdiensten, tattooshops, permanente make-up en andere persoonlijke verzorgingsdiensten. Daardoor is de categorie breder dan de spabranche en minder volledig dan een definitie van de gehele spabranche.
De classificatie plaatst sommige activiteiten ook elders. Gezondheidsresorts en spa's die accommodatie bieden worden bij hotels ingedeeld, terwijl massagetherapie onder Health Care and Social Assistance valt. Het profiel sluit ook categorieën zoals haar-, nagel- en gezichtssalons uit van 812199. Een sterk artikel moet dit uitleggen voordat het de vestigingstelling presenteert, anders kunnen lezers aannemen dat het elk spapand en elke spabehandeling vertegenwoordigt.
QCEW dekt banen op de loonlijst, niet iedereen die in een spa werkt
De Quarterly Census of Employment and Wages van BLS is gebaseerd op dekking via werkloosheidsverzekering en Unemployment Compensation for Federal Employees. BLS zegt dat QCEW meer dan 95% van de Amerikaanse banen dekt en dat de maandelijkse werkgelegenheidstelling werknemers omvat die werkten of betaald werden in de loonperiode met de 12e dag van de maand. Het programma publiceert werkgelegenheid en lonen per branche en geografie.
QCEW is daarom een sterke bron voor looncontext bij gedekte werkgevers, maar het is geen volledige telling van spa-arbeid. BLS noemt zelfstandige niet-agrarische werknemers als een belangrijke uitsluitingsgroep. QCEW-lonen vertegenwoordigen de vergoeding die in het kwartaal is betaald en kunnen fooien en bonussen bevatten, maar sluiten werkgeversbijdragen aan secundaire arbeidsvoorwaarden uit. Een artikel over spapersoneel moet QCEW-loon niet combineren met totale werkgelegenheid van ISPA alsof beide hetzelfde universum gebruiken.
Lonen van massagetherapeuten verschilden per branche, van 45.280 dollar in accommodatie tot 66.710 dollar in chiropractiepraktijken
BLS rapporteert in mei 2024 verschillende mediane jaarlonen voor massagetherapeuten per branche: 66.710 dollar in chiropractiepraktijken, 61.640 dollar in praktijken van andere zorgprofessionals, 55.630 dollar in persoonlijke verzorging en 45.280 dollar in accommodatie. Deze cijfers laten zien dat de werkomgeving samenhangt met verschillende loonverdelingen.
De vergelijking is richtinggevend, geen aanbeveling voor beloning. Branchemedianen tonen niet de commissie-afspraak van een spa, fooien, secundaire arbeidsvoorwaarden, contractantkosten, huurkosten voor kamers of lokale kosten van levensonderhoud. Ze betekenen ook niet dat een overstap van de ene branche naar de andere een bepaald loon garandeert. Een eigenaar kan de tabel gebruiken om te vragen of het aanbod van de spa concurrerend is voor de lokale markt en het arbeidsmodel, en die beslissing vervolgens toetsen met actuele interne wervingsgegevens.
Parttimewerk is gebruikelijk en massagetherapeuten kunnen meestal niet elke dag acht behandeluren volhouden
BLS zegt dat parttimewerk gebruikelijk is voor massagetherapeuten en dat roosters verschillen per werkgever en omgeving. Het merkt ook op dat veel massagetherapeuten niet acht uur per dag, vijf dagen per week massages kunnen uitvoeren. Dit is een belangrijk capaciteitsfeit omdat een geplande dienst niet gelijkstaat aan een volledige dag hands-on behandeling.
Het verschil omvat pauzes, consulten, het klaarmaken en schoonmaken van de kamer, documentatie, opleiding, late aankomsten, annuleringen en de fysieke grenzen van herhaald handmatig werk. Een personeelsmodel dat het aantal medewerkers met 40 uur vermenigvuldigt overschat de afspraakcapaciteit als het geplande uren niet scheidt van behandeluren.
Een statistiek over spapersoneel wordt pas nuttig als deze aan beschikbare behandeluren is gekoppeld
De nuttige operationele eenheid is het behandeluur dat de spa daadwerkelijk kan verkopen en uitvoeren. Begin met geplande uren van behandelaars, trek blokken zonder behandeling af en vergelijk het resultaat met voltooide behandeluren. Een behandelaar die 30 uur is ingepland met 6 uur voor pauzes, administratie, opleiding en herstel heeft bijvoorbeeld 24 beschikbare behandeluren. Als 18 behandeluren worden voltooid, is de lokale benutting 75%.
Die 75% is een voorbeeld op basis van lokale invoer, geen gepubliceerde branchebenchmark. Dezelfde methode werkt voor een kamer, een behandelaar, een behandelcategorie of de hele spa:
Beschikbare behandeluren = geplande uren van behandelaars - blokken zonder behandeling
Benutting van behandelaar = voltooide behandeluren / beschikbare behandeluren x 100
Omzet per uur van behandelaar = service-omzet / voltooide uren van behandelaars
Dekkingsgat = door de vraag vereiste behandeluren - door personeel gedekte behandeluren
Capaciteit van contractanten = behandeluren van contractanten toegezegd aan de spa / aangevraagde uren van contractanten x 100
Benutting van behandelaars heeft een noemer van behandelaars nodig, niet de totale werkgelegenheid van ISPA
Het ISPA-cijfer van 376.900 totale banen kan niet als noemer voor benutting van behandelaars worden gebruikt omdat het al het spapersoneel omvat en geen verdeling naar functie geeft. Receptie, management, verkoop, schoonmaak en ander werk kunnen de behandeling ondersteunen zonder zelf behandelarbeid te zijn.
Voor een lokale berekening tel je de behandelaars die in de periode beschikbaar zijn en classificeer je hun relatie met het bedrijf. Registreer vervolgens geplande uren, uren zonder behandeling, voltooide behandeluren en de gebruikte kamer of servicelijn. Zo kan een eigenaar uitleggen of lage productie voortkomt uit wervingsproblemen, lage vraag, annuleringen, kamerbeperkingen, de roostervormgeving of bewust geplande herstel- en administratietijd.
Een dashboard voor spapersoneel moet werknemers, zelfstandigen, contractanten en vacatures scheiden
Een nuttig dashboard voor spapersoneel registreert per persoon en periode:
- Behandelaar of rol
- Relatie als werknemer, contractant of zelfstandige
- Vergunning of servicetype
- Geplande uren
- Beschikbare behandeluren
- Uren voor pauzes, herstel, administratie, schoonmaak en opleiding
- Voltooide behandeluren
- Kamer en behandelcategorie
- Annuleringen en no-shows
- Loon, commissie, fooien of contractantkosten
- Gepubliceerde beschikbaarheid en gevraagde beschikbaarheid
- Open functie, fase van de werving en duur van de vacature
Deze structuur houdt externe benchmarks en de eigen operationele gegevens van de spa gescheiden. Externe bronnen vertellen een eigenaar hoe groot het beroep is, hoe lonen per omgeving verschillen en hoeveel vacatures BLS verwacht. Het lokale dashboard vertelt of een specifieke personeelsbeslissing meer boekbare capaciteit creëert, de stabiliteit van het rooster verbetert of alleen arbeidskosten toevoegt zonder extra behandeluren te creëren.
Bronnen